Halloween Németországban
Tökök, horrorfilmek, álruhák: A Statista statisztikai portál felmérései szerint a Halloween egyre népszerűbb Németországban. Ez a játékiparnak is köszönhető, amely 1991-ben furcsa okból kezdte népszerűsíteni az ünnepet: az ágazatnak szüksége volt egy pótlásra az abban az évben az Öböl-háború miatt felfüggesztett karneváli nyüzsgés helyett.
De honnan származnak azok a hagyományok, amelyek akkoriban Németországban is megvetették a lábukat?
Samhain: A Halloween eredete
Bár a Halloweent manapság leginkább az USA-hoz kötik, az ünnep Írországból származik. Ott a kelták már kb. 2000 évvel ezelőtt, október 31-től november 1-ig tartották a Samhain fesztivált, hogy egyszerre hirdessék az aratási szezont és a sötét évszakot. A kelták úgy hitték, hogy november 1-jén az emberek világa és az úgynevezett Holtak Másvilága közötti fátyol különösen vékony – hogy a démonok és a szellemek áttörhessenek rajta.
Annak érdekében, hogy elűzzék ezeket a démonokat, október 31-én éjjel áldozatokat mutattak be, és szellemeknek álcázták magukat, hogy a démonok ne ismerjék fel őket, és ne vonják be őket a Másvilágba.
Mi köze van az édességnek és a jelmezeknek a Halloweenhez?
A 7. században a kereszténység elterjedt Írországban, és sok kelta szokás keveredett a keresztény hagyományokkal. Samhain Mindenszentek napja lett (november 1). Az előző estét továbbra is tábortűzzel és jelmezekkel ünnepelték – Mindenszentek előestéjén, ma: Halloween. A hagyomány, hogy az emberek házról házra jártak, hogy édességet gyűjtsenek, november 2-höz kapcsolódhat. A szegények gazdag emberekhez csöngettek be, és különleges süteményt (Soul Cake) kértek az elhunyt rokonokért való imákért cserébe. A szokást gyakran nevezték Souling – nak is.
Ugyanakkor az úgynevezett Guising népszerűvé vált Írországban és Skóciában. A gyerekek gonosz szellemeknek öltöztek, hogy megvédjék magukat a démonoktól, hasonlóan ahhoz, amit a kelták tettek Samhainban, és az utcákat járták. Dalokat énekeltek vagy apró trükköket hajtottak végre, hogy cserébe ajándékokat kapjanak.
A hagyományok aztán ír és skót bevándorlókkal érkeztek az Egyesült Államokba. A "Trick or treat" kifejezés a szokásokkal kapcsolatban valószínűleg az 1920-as és 1930-as években jött létre. Merriam-Webster szerint először 1928. november 1-jén jelent meg az Egyesült Államokban a Bay City Times, egy michigani újság Halloween éjszakájáról szóló beszámolójában.
A hagyomány a második világháború után vetett gyökeret, amikor a gyerekek rendszeresen álruhában vonultak fel az amerikai külvárosok utcáin. Az ünnep azóta egyre nagyobb kereskedelmi forgalmat generál. 2023-ban a Nemzeti Kiskereskedelmi Szövetség 12.2 milliárd dolláros halloweennel kapcsolatos értékesítést vár édességek, jelmezek és dekorációk esetében.
A Halloween Németországba jön
Időközben a Halloween Németországba is megérkezett - és körülbelül 30 éve szélesebb körben ünneplik. Az ünnep eredetének itt sokkal több köze van a kereskedelemhez, mint az USA-ban. Ennek oka a játék- és rendezvényipar, amely 1991-ben jelentős pénzügyi veszteségeket szenvedett el a karneváli szezon törlése miatt, melynek oka a második öbölháború volt, tehát meg kellett találni a fesztivál helyettesítését.
Az ötlet: a jelmezeket, amelyeket általában a németországi karneválon árulnak, az októberi Halloween fesztiválon kellene használni. A cél a fesztivál népszerűvé tétele volt Németországban – sikerrel. A Német Játékipari Szövetség (DVSI) karneváli szekciója szerint a Halloween szezon becslések szerint évente 200 millió euró értékesítést generál, és ez a tendencia növekszik. Az édesipar is profitál ebből: október 31-én egyre gyakrabban látni gyerekeket sétálni Németországban a lakóhelyük környékén, akik a környékbeliekhez becsöngetve jutnak különböző finomságokhoz.
Időközben a Halloween különösen kereskedelmi ünnepként ismert mind az USA-ban, mind Németországban és egyre népszerűbb, főleg a horror rajongók körében. A lakosság egy része a gyerekekre is gondol: A Statista felmérése szerint 2022-ben minden ötödik német lakos készült valamivel az édességet követelő álruhás gyerekeknek.
Most Te jössz:
a fenti összefoglaló eredeti német nyelvű forráscikkét látod ebben a feladatban, viszont néhány kifejezés hiányzik belőle. Hová melyik szó való? Válaszd ki a legördülő listából! Ha elakadnál, nyisd meg a cikket az alábbi linkre kattintva: