0. A legfontosabb: az új szavakat ne (csak) önmagukban tanuld, hanem mondatokba foglalva is! Ez azért fontos, mert szövegkörnyezetben látva a szót, könnyebben megjegyzed és amikor szükséged van rá, könnyebben elő tudod hívni az emlékezetedből.

1. Régi, de jól bevált módszer a szótárfüzet vagy egy függőleges vonallal középen kettéosztott lap. Az egyik oszlopba kerülnek a szavak németül, a másikba (mellé írva) magyarul.

A 0. lépéssel kombinálva, először felírod a szót magában, mellé a jelentését. Alá írsz egy mondatot, amiben az előbbi szó is szerepel, majd mellé a mondat jelentését. Amíg kezdő – újrakezdő vagy, addig azt javaslom, hogy a példamondatot ne magadtól találd ki, inkább keress egyet a könyvből vagy kérd tanárod segítségét, hogy a mondat biztosan helyes legyen nyelvtanilag.

Először takard le a magyar oldalt (németről magyarra fordítani könnyebb, mint visszafelé), és próbáld meg kitalálni a magyar jelentést. Ha ez már elég jól megy, akkor cserélj, és most a magyarról németre fordítást gyakorold!

2. Hallgasd meg az elsajátítandó szavak kiejtését és ismételd el hangosan! Ezt megteheted az előző posztokban bemutatott mindkét online szótár felületén:

https://www.duden.de/ 

https://szotar.magyarnemet.hu/szotar

Ez a módszer önmagában ritkán elég, de másokkal kiegészítve nagyon hasznos tud lenni.

3. A színkódok használata szintén segíti a memorizálást: ha pl. egy német nyelvű szövegben különböző színekkel emeled ki a különböző nemű főneveket (pl. kék – hímnem, piros – nőnem, sárga – semlegesnem). De az egyes igékhez tartozó elöljárószavaknak is adhatsz különféle színeket (pl. auf – kék, über – piros, von – sárga, stb)

4. írj fel szavakat, kifejezéseket post-it-ra és ragaszd ki a ház/lakás különböző pontjaira! Ha többször is látod őket, előbb-utóbb megjegyzed! Ez különösen a vizuális típusú nyelvtanulóknál lehet hatásos.

5. Szókártyákat készíthetsz Te magad is (a kártya egyik oldalára a szó kerül önmagában és mondatban, másik oldalára a német megfelelőjük). A kártyákat két felé pakold: az egyik oldalra kerüljön az, amit hibátlanul tudtál, a másik oldalra az, amiben hibáztál vagy nem tudtad. Később ezeket tudod még ismételni, amíg nem mennek hibátlanul.

Ha nem Te szeretnéd a szókártyákat elkészíteni, vásárolhatsz is, a nagyobb tankönyv kiadók kínálatában rendszeresen megtalálhatók (Klett, Pons, stb.)

6. A szókártyák online változata a Quizlet. Elérési útja: https://quizlet.com/

A Quizlet-nek van ingyenes és fizetős változata is, véleményem szerint az ingyenes változat is jól használható. Ahhoz, hogy szókártyákat készíthess magadnak, regisztrálnod kell az oldalon. Ezt megteheted Google vagy Facebook fiókkal is. A képen egy általam készített kártya látható egy gazdasági szaknyelvi témakörből. Több féle játékmód van: Zuordnen, Standard Quizlet Live, Blast, stb. Többségük az ingyenes verzióban is elérhető.

7. Könnyített olvasmányok – nem csak szókincsfejlesztésre! A tudásszintednek, érdeklődési körödnek megfelelő olvasmányokkal sokoldalúan és szórakozva fejlesztheted a nyelvtudásod! A legtöbb könyvhöz tartozik hanganyag is, ahol német anyanyelvű emberek olvassák fel a történetek teljes szövegét. Nálam jó pár kiadvány elérhető, a listát itt találod: Olvasmánylista

8. Deutsche Welle nyelvtanuló oldala: szintén nem csak szókincsfejlesztésre! Ingyenes és reklámmentes, rengeteg feladat megtalálható rajta, kezdőtől a felsőfokig!

Itt találod:

https://learngerman.dw.com/de/deutsch-lernen-neu/s-9095

8+.Végezetül egy jó tanács: a főneveket nemükkel és többeszámukkal együtt, az igéket pedig legalább a jelen idejű egyes szám 3. személyű alakjával, az egyszerű – és összetett múlt idejű alakjával együtt tanuld meg (legalábbis onnantól kezdve, hogy az órákon már eljutottatok ezekhez a nyelvtani jelenségekhez)

Rendszeresen készítek a nálam tanuló diákoknak olyan interaktív feladatokat, melyek többek között az új szavak, kifejezések elsajátítását is segítik. Ezek a feladatok helytől, időtől függetlenül, akár többször is megoldhatók és azonnali visszajelzést adnak, ezért nagyon hatékony kiegészítői a tanóráknak.