Ha Németországban húsvétot ünnepelnek, a húsvéti tojások és a húsvéti nyuszik nem hiányozhatnak. Különösen a kisgyermekes családokban a színesre festett tojások és a csokinyuszik az ünnep részei. De honnan erednek ezek a hagyományok? Mi a jelentősége az ünnepnek Németországban? És mely napokon ünneplik? Válaszok a húsvéttal kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

  

Mit ünnepelnek húsvétkor? A keresztények húsvétkor Jézus feltámadását ünneplik. A keresztény hit szerint Jézust nagypénteken keresztre feszítették, és húsvét vasárnap támadt fel. A kereszténység számára a húsvét az év legfontosabb ünnepe - fontosabb, mint a karácsony. A decemberi karácsonyt azonban Németországban sokkal pazarabb módon ünneplik.

 

Mikor ünneplik a húsvétot?

A karácsonnyal ellentétben, amikor a szenteste december 24-én, a karácsony napja és a húsvét napja pedig december 25-én és 26-án van, a húsvétot minden évben más időpontban ünnepeljük. Az egyházi hagyomány szerint az ünnepet a tavasz kezdetét követő első telihold utáni első vasárnapon tartják. Mivel az egyházi naptár szerint a tavasz március 21-én kezdődik, a húsvét mindig március 22. és április 25. közé esik.

 

Miért tartoznak a húsvéti tojások a húsvéthoz?

A színesre festett tojások a húsvét szerves részét képezik. Sok családban hagyomány, hogy a gyerekek húsvétvasárnap megkeresik a kertben vagy a házban elrejtett tojásokat. A kereszténységben a hideg és hagyományosan piros színű tojás évszázadok óta Jézus feltámadását jelképezi. Ma már a húsvéti tojások nem csak pirosak, hanem különböző színekkel és gyakran nagyon művészien festettek.

 

Miért rejti el a húsvéti nyúl a húsvéti tojásokat?

A nyúl évszázadok óta a termékenységet szimbolizálja. Hogy a legenda szerint miért hozza a húsvéti tojásokat is, az nem teljesen világos. Egyes vidékeken más állatokról, például a kakukkról, a gólyáról vagy a rókáról is úgy hitték, hogy elrejtik a tojásokat. Manapság azonban a húsvéti nyuszi mindenütt jelen van, a csokoládé nyuszik már hetekkel húsvét előtt megtöltik a szupermarketek polcait. Németországban évente több mint 200 millió csokoládényuszit gyártanak.

 

Mi a jelentősége a húsvéti báránynak?

A bárány a húsvét egyik legismertebb keresztény szimbóluma. A fehér bundájú állatot évszázadok óta áldozati állatként ismerik. A kereszténységben a bárány Jézus kereszthalálát és feltámadását jelképezi.

 

Milyen más húsvéti hagyományok vannak még Németországban?

A húsvéti örömtüzek gyújtása számos régióban hagyományos szokás. Évszázadokkal ezelőtt tűzzel köszöntötték a tavaszt, később pedig keresztény húsvéti tüzek jöttek létre. Sok máglyán húsvét éjszakáján húsvéti gyertyákat is meggyújtanak, és a sötét templomba viszik őket.

 

Zárva vannak az üzletek húsvétkor?

Nagypéntek, húsvétvasárnap és húsvéthétfő Németországban munkaszüneti napok. Néhány kivételtől eltekintve az üzletek és a szupermarketek ünnepnapokon zárva tartanak. Nagyszombaton azonban nyitva vannak az üzletek.

 

Forrás: https://www.deutschland.de/de/topic/leben/ostern-in-deutschland-traditione